Volně navazující cyklus setkání s vyprávěním Moniky Michaelové, která dva roky provázela domorodé mamos Kogi a Wiwa po místech mimořádného významu naší země.
Proč domorodí lidé dávají vklady pro přírodu na obřadních místech? Jak je připravují a k čemu to je? Jak to máme my? Přírodní tradice mají stejný základ na celém světě. Vychází ze vzájemné propojenosti a vnímají zemi jako živý organismus, ve kterém se nacházejí brány ke zdroji všeho stvořeného. Těmito branami mezi světy jsou také obřadiště, kterým domorodci přisuzují velký význam. Místa, kde země promlouvá. Říkají, že tvořivou komunikací s místy pomáhají udržovat přirozený koloběh a obnovu zdroje života.
S domorodci jsme navštívili Šumavská jezera, Boubín, menhiry na Javorníku, Říp, České Středohoří, Trosky, Ještěd, Levý hradec, Křivoklát, Beskydy, Hranická propast, Jeseníky a další místa.
Setkání je prostorem pro sdílení, otázky a odpovědi, společné nahlédnutí vlastní cesty a inspiraci.
Tradice země ožívá, a tak si přijď popovídat o tom, co pro současného člověka znamená udržování rovnováhy, obnova zdrojů a návrat k původnímu koloběhu života na zemi.
Monika Michael „Má cesta s domorodci začala na podzim roku 2010, kdy jsem se vydala za voláním hlasu země s přáním najít lidi, kteří žijí jednoduchý a šťastný život v souladu s přírodou. Potkala jsem Kogi v horách Sierra Nevada, kteří mně přijali jako svou ztracenou sestru. Měla jsem štěstí, protože jsem ještě zažila původní kulturu v její čistotě. Od roku 2016 se zrodila kulturní výměna mezi rodinami kmenů žijících v horách Sierra Nevada a lidmi, kteří obnovují tradiční život a péči o krajinu v naší zemi. Od té doby nadační fond Mosty – Puentes tvoří toto živé, proměňující se a citlivé spojení. „
Kogi, Wiwa a Arhuaco jsou tři kmeny z hor Sierra Nevada v Kolumbii, které žijí v rovnováze s přírodou. Své území nazývají srdcem a centrem původního vědění světa. Říká se také, že předávají moudrost Matky Země. Dle jejich pohledu u nás žijí lidé s otevřeným srdcem a naše území je klíčovým pro celý kontinent. (viz. film Aluna)
Organizační informace
Každé setkání cyklu Po stopách domorodců Kogi a Wiwa je připravené jako samostatný večer, tudíž nevadí pokud jste na předchozích večerech nebyli.
Začínáme v 18:30. Doporučujeme přijít dříve. Prostor bude přístupný od 18:10.
Orientační čas setkání 2,5 – 3 hodiny podle počtu otázek.
Kontaktní osoba: Petr Bartal, 604 539 415
Cena: Doporučený příspěvek za setkání je formou daru 300 Kč. Pokud si můžete dovolit darovat více, vaší podporu s vděčností přijímáme.
Výtěžek z akce (po odečtení nákladů na organizaci) půjde Nadačnímu fondu Mosty Puentes, který peníze použije jako vklad pro odkup pozemků na významných místech České Republiky a rozvoj krajinné práce v naší zemi. .
Tento večer je organizovaný společně s Nadačním fondem Mosty Puentes.
Na setkání si budete moci pořídit dárek pro sebe a své blízké. Přivezeme knihy o místech, která promlouvají a taky domorodé tašky, krásné originální sešity z dílny Lemniskáta a peříčkové naušnice z Ptačího ateliéru Moniky Michaelové.
———————-
Na záznam části setkání s domorodým léčitelem kmene Kogi Wiwa Mamo Kunšemaku a jeho ženou Sawekun, které proběhlo v Praze v červenci 2023 se můžete podívat tady.