Důvěřujte své přirozené inteligenci (Ulrich Freitag)

16.04.2016 14:14

 

 

Ulrich Freitag - rozhovor s Evou Karlasovou

 

„Mnoho lidí trápí fyzické, emoční a psychosomatické tenze. Často ale zapomínáme na to, že pokud nás něco bolí, není to signál k tomu, abychom sáhli po pilulce, ale abychom svému tělu začali věnovat více pozornosti a lásky,“ vysvětluje Ulrich Freitag – certifikovaný terapeut, učitel a ředitel kanadského Centra TAO, který v Česku již brzy představí výsledky svého třicetiletého zkoumání a zkušeností na poli léčení těla i mysli.

 

Skoro všichni se tě na začátku ptají, jakou techniku vlastně učíš, ale ty prý nerad škatulkuješ, je to pravda?

(Ulrich se směje) Život přeci není stroj, vyvíjí se organicky! Stejným způsobem je třeba k němu přistupovat. Nemůžeme léčení člověka redukovat na jednu či dvě techniky. I z toho důvodu v sobě učení „Inteligence těla a mysli“, které jsem během mnoha let vyvinul, spojuje východní a západní způsob léčení. Je mostem mezi moderními psychosomatickými terapiemi a moudrostí Východu, do níž spadá například akupresura a čínská medicína. Mým hlavním cílem je, aby se lidé co nejvíce spojili se svou vnitřní inteligencí a hlubokou moudrostí a začali ji aktivně uplatňovat pro své léčení i celkový pocit pohody.

 

Na poli terapie těla a mysli jsi nasbíral více než třicet let zkušeností. Na co přesně se mohou těšit lidé, kteří navštíví tvoje semináře v Česku?

Především na konkrétní zkušenost. Společně si osvojíme některé z nejúčinnějších technik na uvolnění každodenních tenzí, chronických a psychosomatických potíží a zablokovaných emocí. Budeme se zabývat akupresurou, hloubkovou masáží, emočním uvolněním, řečí těla, poradenskými dovednostmi, inteligencí srdce a aktivní meditací... Navzdory různorodým technikám zůstává cíl mých seminářů a workshopů velmi jednoduchý: jde mi především o to, aby se lidé spojili se svou vlastní hlubší inteligencí a uvolnili tak fyzické, emoční a psychosomatické tenze. Pokud nás nějaká oblast těla bolí, je to jasný signál k tomu, abychom jí a potažmo sami sobě věnovali více pozornosti. Jako by tělo volalo: „tady jsem, dotýkej se mě, starej se o mě s láskou...“ Často se ale odbudeme tím, že bolavou oblast krátce promasírujeme, nebo polkneme nějakou „zázračnou“ pilulku, případně běžíme za doktorem, aby nás „spravil“... Místo toho bychom se měli naučit naslouchat tělu a být s ním ve spojení – díky této schopnosti se začneme cítit mnohem lépe a navíc můžeme předejít řadě zdravotních obtíží.

 

Ústřední místo v tvé terapeutické práci zaujímá především naše srdce, proč mu věnuješ tolik pozornosti?

Protože se v něm skrývá obrovský potenciál! Srdce dává našemu životu smysl, vyvěrá z něj pocit sounáležitosti, vyrovnanosti a štěstí. Srdce je zkrátka takovým kapitánem našeho života, což dnes dokládá již celá řada vědeckých výzkumů. Přitom často stojí úplně stranou našeho zájmu, všechno „jede“ jen na úrovni hlavy, ale ta nás nezřídka vede špatným směrem – samozřejmě ne z pohledu většinové společnosti, ale z pohledu naší duše. Pokud jde o srdce, jsme všichni tak trochu analfabeti – ve škole nás toho o něm mnoho nenaučili. Přitom když se s ním spojíme, vše se zlepší. Je to jako vrátit se domů!

 

Zkusil bys to přiblížit konkrétněji?

Určitě... Pravděpodobně znáš ten pocit, když po dlouhé době spatříš moře nebo vejdeš do hlubokého lesa a najednou se v tobě spustí nehraná a ničím nezkalená radost, která zaplaví celé tělo. Právě tak „chutná“ spojení se srdcem. Není na něm nic složitého, podobné zážitky se dají získat také prostřednictvím meditace srdce a dalších cvičení, která učím na svých kurzech. Mezi jejich hlavní výhody patří, že je lze dělat kdykoliv a kdekoliv, nemusíš hned prchat do lesa či jet k moři (Ulrich se směje). Srdce dokáže „probudit“ také otevřená konverzace s někým, kdo tě doopravdy poslouchá a prožívá to, co říkáš, s tebou. Nebo zpěv! Zpěv je úžasným klíčem k srdci. Někdy začínám setkání tím, že postupně zpívám jméno každého ve skupině. A je neuvěřitelné, jak silný to má účinek!

 

To je tvůj vlastní nápad, nebo tě někdo inspiroval?

(Ulrich se směje) Určitě na to přišel někdo přede mnou, ale pro mě je hlavní, že to lidem pomáhá. Nepoužívám to vždycky, ale když pracujeme s tématem srdce, vím, že to bude úžasný úvod. V dnešním světě žijeme hodně odtržení od svých pocitů a od svého srdce, skoro jako bychom zapomínali na část těla od krku dolů, což je velká škoda. Mám krásné tričko od dalajlámy, na kterém je asi v pěti různých formulacích napsáno: „Nezapomínejte na svá srdce, ve vaší zemi věnujete příliš pozornosti své mysli, ale vaše srdce je důležité“. Myslím si, že je třeba toto poselství nepřehlížet už jen proto, že takřka 40 % lidí v současnosti umírá na infarkt.

 

Narodil jsi se v Německu, ale již od 80. let žiješ v Kanadě, přivedlo tě sem právě volání srdce?
V Německu jsem se necítil příliš dobře. Žil jsem kousek od Rýna, který byl tehdy hodně znečištěný, umíral v něm dvojnásobný počet ryb, než je běžná norma, nebyl to hezký pohled... Navíc jsem se narodil deset let po válce. Prožité události se stále promítaly do atmosféry ve společnosti – bylo to jako by nám nad hlavami visel bič. Všechno mě tehdy táhlo do Kanady – láska, práce... Nakonec jsem tu zůstal do dneška! Třicet roků, jen si to představ! Ale pořád mám nálepku „made in Germany“, s mým jménem to ani jinak nejde(Ulrich se směje). Naštěstí nemám potřebu řadit se k nějaké národnosti, cítím se prostě jako „světoobčan“... Tím je konec konců každý z nás.

 

S Ulrichem organizuji:

4. září - 18:00 - 21:00 - 8 klíčů k inteligenci těla a mysli
Večerní seminář zaměřený na celkové uvolnění 

 

 

-------------------

Ulrich Freitag (* 1955)

  • Certifikovaný terapeut, učitel a ředitel Centra TAO v Kanadě s více než třicetiletou zkušeností na poli terapie těla a mysli (bodymind therapy).

  • Ulrich původně působil v oblasti vzdělávání dospělých a vyučoval poradenství v Německu. V dalších etapách života se věnoval studiu Bionergetiky (Lowen Institute), Neoreichiánské terapie, Jin Shin Do akupresury, čínské medicíny, kineziologie a různých masážních technik. V Indii (na Multiversity v Puné) doplnil svůj odborný výcvik o znalosti z oblasti ezoterie a masáží.

  • Vytvořil program profesionálního výcviku „Léčba propojením inteligence těla a mysli“ tzv. „Bodymind Inteligence and Therapy“, který již 16 let probíhá v Kanadě. 

  • Mnohočetné cesty do Indie mu umožnily integrovat do své práce terapeuta intuici a meditaci a vytvořit výukové programy a semináře, které učí holistickému přístupu v léčbě.

  • Už několik let s velkým nadšením pořádá skupinové spirituální cesty do Indie (více informací najdete na bodymindintelligence.com/index.php/workshops-and-travel-to-india).

  • K bližšímu seznámení se s jeho výukou a s cestami, které s ním můžete podniknout, si prohlédněte videa, fotografie a ohlasy na jeho webu: www.bodymindintelligence.com

 

 

---------------

Pokud vás Ulrichovy názory zaujaly a ovládáte angličtinu, můžete se více informací dozvědět v jeho článcích dostupných on-line:

 

Touch and the Intelligence of the Heart

bodymindintelligence.com/index.php/articles-and-upcoming-book/articles/34-article-intelligence-of-the-heart

 

Shoulders – and our ability to respond to life

bodymindintelligence.com/index.php/articles-and-upcoming-book/articles/35-article-shoulders-and-our-ability-to-respond-to-life

 

Letting come, letting go – Lungs and Large Intestine

bodymindintelligence.com/index.php/articles-and-upcoming-book/articles/36-article-letting-come-letting-go

 

 

 

 

TOPlist

Fotogalerie

TOPlist