Svoboda se nachází v tom, co se právě děje (Lisa Cairns)

14.11.2015 16:24

 

Přepis videa Lisy Cairns


 
TázajícíZdá se mi, že myšlenky a touhy zakrývají to ticho v nás a snaha se jich zbavit to ještě zhoršuje. Někdy pociťuji, jako bych byl unášen myšlenkami a myslím si, že to má co dělat s připoutaností.
 
Lisa: S připoutaností!?
 
T.Možná si myslím, že by mi ty myšlenky mohli něco přinést v budoucnosti. 
 
L.: Rozumím. To co normálně hledáš v budoucnosti je pocit lásky....pocit být milován.
 
T.: Jo, a možná pocit míru.
 
L.: Ano. A co mysl často dělá je to, že tvrdí opak toho, co ve skutečnosti chceš pocítit. Takže, když chceš po někom lásku a té lásky se ti nedostane, tak mysl může přijít s tím, že je nemáš rád, a že  bys je měl zavrhnout. Jsou to takové hry, které mysl hraje.Ale to celé se odehrává v naprosté svobodě. Ta svoboda tu je, nehledě na to, jestli se člověk trápí nebo ne.
 
T.: Říkáš, že se to celé odehrává ve svobodě!?
 
L.:Ano, a to,co se stane je, že s "probouzením" bude čím dál méně energie směřováno k iluzi, že jsi někdo, kdo žije v čase.
A více energie se nasměruje zpátky k tomu, co je stále v klidu a stále přítomné. Ale stane se to přirozeně. Není to nic, co bys mohl udělat. Prostě se to stane. To, co zdánlivě zakrývá tuto svobodu je hledající. A tento hledající se snaží najít lásku v budoucnosti a chce se vyhnout tomu bolestivému, co se přihodilo v minulosti.
 
T.: Chtěl bych pochopit to, co se mi děje.
 
L.: A kdo je to, kdo si myslíš, že by to měl pochopit?
 
T.: Hm, je to nějaká představa někoho....
 
L.: To, co se začne dít je, že tu bude menší boj s tím co se děje a větší ochota pocítit emoce, které přicházejí.
Takže spíše než, aby se člověk snažil před něčím uniknout ( v myšlenkách ) do budoucnosti a představoval si jak se mu tato situace líbí nebo nelíbí, tu bude více přirozeného vnímání toho, co se právě děje. Pocity neklidu, nebo že nejsi milován jsou více vnímány a prociťovány, namísto vytváření představ, jak se jim vyhnout.
 
T.:Někdy cítím, že to, co se děje není v pořádku, a že to musím změnit.
 
L.: A co je to, co se ti děje a není to v pořádku.
 
T.: Studuji na univerzitě a někdy je to těžké. Někdy si myslím, že už to neunesu. Někdy toho musím hodně nastudovat, a to z knih, kde je plno intelektuálních hovadin.
 
L.: Přemýšlíš nad studováním, protože ti to způsobuje bolest a potom si myslíš: " Toto já nechci....proč to dělám....je to zbytečný."
Ale to s touto situací nemá nic společného. To jsou jenom myšlenky, které se objevují navíc k tomu, co se děje. Je tam ten nepříjemný pocit, když studuješ a mysl přijde s tím: " To je zbytečný, proč studuji, " a snaží se vymyslet důvod, jak  uniknout tomu, co právě cítíš. Ale svoboda je vždy v těch pocitech a v tom, co se právě děje.
 

 

 

 

-----------------

Lisa Cairns v Praze (27. - 29.11.2015)

 


 

Fotogalerie

TOPlist