Kapka z poháru nesmrtelnosti + Jogíni a sádhuové

Tato akce nemá žádný termín.

Promítání filmů a beseda s režisérem Viliamem Poltikovičem 

Kapka z poháru nesmrtelnosti (58 minut) 

Jen jednou za 144 let nastává správná konstelace hvězd pro největší duchovní slavnost na světě. Odehrává se v Indii na soutoku posvátných řek Gangy a Jamuny. Říká se jí Mahákumbhaméla neboli Velká slavnost poháru. Ta poslední proběhla v lednu a únoru roku 2001 a sešly se tu milióny poutníků, asketů, jóginů, sádhuů, divotvorců, mudrců.

Všichni zde podstoupili očistnou koupel a na hlavní den Mahákumbhamély přišlo neuvěřitelných 30 miliónů lidí. Je to bezesporu největší a nejbizarnější setkání lidí, jaké se kdy konalo. Přitom vše proběhlo v atmosféře vnitřního klidu, radosti a povznesení – tím se Mahákumbhaméla stává velkou výzvou lidstvu na prahu třetího tisíciletí.

 

DUŠE VÝCHODU - Jogíni a sádhuové (29 minut)

V tomto filmu můžeme poznat jogíny a sádhuy, kteří žijí většinou osaměle a kteří svůj život zasvětili duchovnímu poznávání. Sádhu Ram Kripalu z Rishikeshe vypráví o lásce k bližnímu, o podstatě lidského štěstí a o tom, jak deset let meditoval vysoko v Himálaji v třicetistupňových mrazech téměř bez oděvu a jídla - vysvětluje, jakým způsobem je možno ovládnout tělo a minimalizovat tak jeho potřeby.

V radjasthanské poušti se setkáváme s živou legendou velkého jogína Mahaprabhujiho. Dožil se 135 let a aby přesvědčil lidi, že je něco, co nás přesahuje, vykonal mnoho zázraků, uzdravení a dokonce i vzkříšení z mrtvých. O jeho činech se dovídáme od přímých svědků. Nejvýznamnějším pamětníkem je jeho žák Swami Madhavananda - jogín, básník a zpěvák, ušlechtilá duchovní osobnost, která patří v Indii k těm nejváženějším. S odkazem Mahaprabhujiho nás seznamuje i prostřednictvím duchovních písní. Díky velkému vnitřnímu sebepoznání přicházejí za Swamim Madhavanandou každý den Indové pro radu a duchovní pomoc. Poznáváme i jeho nejvýznamnějšího žáka - Swamiho Maheshwaranandu, který žije v Evropě a má své žáky po celém světě.

V himálajské jeskyni nalézáme začínajícího dvacetiletého sádhua, který hovoří o tom, proč se rozhodl takto žít a co od toho očekává. V jiné jeskyni nalézáme bývalého policistu, dnes sedmdesátiletého mlčícího Moni Babu, který vypadá, jako by mu bylo o polovinu méně. Film uzavírá svým duchovním poselstvím šedesátiletý John z Londýna, který se rozhodl žít osamělým mnišským životem v Indii.

Orientační čas této akce je  je 2 - 2,5 hodiny, záleží na počtu otázek.

Cena: 250 Kč (v hotovosti na místě)

Kontaktní osoba: Peter Bartal, 604 539 415