Letní kurz meditací

Termíny

Po 29.07.2024 18:00 - 21:00
Místo: Centrum Odonata v Šalounově vile, Slovenská 1566/6, Praha 10 - Vinohrady
Cena: Cenu si určuje každý účastník sám podle spokojenosti na konci akce.

Tento kurz meditací je určen zájemcům o meditaci i pokročilejším meditujícím. První se seznámí se základy meditační praxe, druzí se opakováním základních meditačních cvičení mohou ponořit do hlubšího uvědomění podstaty jednotlivých forem meditace.

Večer má pevnou kostru meditačních cvičení:

  • vysvětlení principů meditace
  • vysvětení způsobu dýchání vhodného pro meditace
  • dechové cvičením s představou vedení světla páteří,
  • meditace se zvuky Ham a Om,
  • meditace na pozorování dechu,
  • meditace na zvuky z těla, místnosti i v okolí,
  • bezpředmětná meditace,
  • pokud zbyde čas pak nějaká závěrečná řízená meditace.

Jednotlivá meditační cvičení vychází z osobní praxe Jana Bíma a Ivo Třísky. Nejsou zasazeny v kontextu nějakého konkrétního náboženského systému, ale jsou volně inspirovány různými praxemi buddhistickými, advaistickými i křesťanskými. Používáme "civilní" názvosloví a slovník. Meditace jsou tak otevřené lidem jakéhokoliv vyznání i lidem bez duchovního vyznání.

Jednotlivá cvičení jsou nabízeny. Každý si je může upravit podle své aktuální potřeby. (Začátečníci jsou někdy překvapeni, že někteří pokročilejší účastníci si v průběhu dělají vlastní cvičení, která neodpovídají nabízenému cvičení. Podstatné je tiché společné "meditační pole".)

Na konci každého meditačního cvičení sdílíme, jak se nám meditace dařila. Kdokoliv může říct, co prožíval nebo se na něco zeptat. Sdílení je podporováno, ale každý účastník může kdykoliv být zticha. Součástí sdílení mezi cvičeními mohou být průběžné konzultace vlastní meditační praxe doma.

--------------------

Sedíme na podlaze na meditačních polštářích. Je možné sedět i na židli. Vedoucími meditací je podporována atmosféra svobody a přijetí. Během večera se vzájemně nepředstavujeme. Zažíváme částečně komunitu bez jmen a osobních příběhů, která umožňuje "anonymní zapojení do večera" bez nebezpečí, že nás bude někdo hodnotit podle toho, kým jsme v jiném prostředí. (Pravidelní účastníci se samozřejmě osobně znají a občas se oslovují jménem :-) )

Zhruba uprostřed večera je přestávka.

Ve vedení meditací se střídají Jan Bím a Ivo Tříska. Někdy vedeme oba společně a střídáme se na jednotlivá cvičení, jindy vede jen jeden z nás podle našich aktuálních časových a jiných možností.

Je možno zúčastnit se i jen jednotlivých večerů. Pravidelná účast je velmi doporučena. Skutečné výsledky přinese jedině vlastní pravidelná nejlépe každodenní praxe.

 

Cena: Podle spokojenosti na konci semináře a podle osobních možností (obvyklá částka kolem 300 Kč)

Kontaktní osoba: Peter Bartal, 604 539 415

Místo konání: Centrum osobního rozvoje Odonata v Šalounově vile, Slovenská 1566/6, Praha 10 - Vinohrady

MHD: Zastávka Krymská, tramvaje, 4, 22 a 13

Vstup je z boku vily od parku. V ulici Slovenská u sloupku s hadem jen pár kroků dolů.  Pokud jdete na meditace do Šalounovy vily poprvé. Přečtěte si popis cesty ať nebloudíte a centrum Odonata jednoduše najdete :) 

 

-----------------------

Termíny letního kurzu meditací:  22.7., 29.7., 12. 8., 26.8

Videokurz meditací Honzy Bíma pro začátečníky, mírně pokročilé a pokročilé

Nejbližší akce